Mona on Innomedica ravi- ja uuringukeskuse pikaaegne patsient, kes on kogu oma noore elu põdenud väga raskekujulist psoriaasi. Mona osales meie psoriaasi ravimiuuringus ning palusime tal kirjutada enda kogemusest ravimiuuringus osalemisest. 

Millal see kõik algas?

Ema ütles et sündisin juba psoriaasiga. Beebist peale oli mul pealagi täis “näsasid” . Mida vanemaks ma sain seda intenstiivsemaks see haigus läks. Väiksemana oli mul pigem mure peanaha, õrnalt küünarnukkide ja põlvedega. Ema käis läbi väga palju arste, aga paljud ei teadnud millega tegu. Kas see on atoopiline dermatiit, psoriaas niisama allergia või hoopis midagi muud. Peale pikki külastusi nahaarstide juures jäädi kindlaks et tegu on siiski psoriaasiga.

Proovisime läbi kõik müügil olevad niisutavad kreemid, aga miski ei aidanud. Sain väga noorelt peale hormoon kreemid mis justkui natukene leevendasid, aga ei pidurdanud nende teket edasi. Käisin valgusravis, aga ka see ei andnud tulemusi. Proovisime tõesti KÕIKE (alates soolveest, õpetades peduiinidelt saadud kreemiga) aga mitte miski ei aidanud. Olime juba käega löönud. Ainukene asi mis minu nahka natukene ühtlustas oli suvine päike. Talvel aga läks kõik taas endiseks.

Teismeeas läks nahk mul väga hulluks ja lõi terved käed, jalad, pea, keha ja näo mul ketendavaid laike täis. Noorele tüdrukule on see tugevaim löök enesehinnangule!

Ma ei saanud käia ükski aasta sõpradega rannas, kanda kleite või lühikesi riideid kuna häbenesin ennast. Ka 30 kraadisel suvisel päeval käisin ma pikkade riietega linnas. Teadsin, et jään igavesti üksikuks- kes sellist naist endale kunagi tahab, eksole?

Loe Mona lugu täismahus Postimees.ee lehelt.

Loe lähemalt ravimiuuringute kohta: Ravimiuuringud | OÜ Innomedica | Ravi- ja uuringukeskus

Scroll to Top