Mis haigus on psoriaatiline artriit?
- Innomedica
- 08.25.2023
Psoriaatiline artriit on psoriaasiga seonduv liigeste põletik, mis esineb 5-7 %-l psoriaasi põdevatel haigetel.
Vaata ka: Psoriaatilise artriidi kliiniline ravimiuuring
Psoriaatilise artriiri riskifaktorid ja põhjused:
- Eelnev psoriaasi diagnoos
- Psoriaatilise artriidi esinemine perekonnas
- Vanusegrupp 30-50 (kuid haigestuvad ka lapsed)
- Haigusloos on mitmed angiinide põdemised
- HIV
- Kehamassiindeks suurem kui 30
Mis põhjustab psoriaatilist artriiti?
Haiguse täpsed põhjused ei ole teada. Haiguse tekkes on olulised nii geneetilised kui keskkonnafaktorid ning kroonilised infektsioonid (angiin, ravimata hambapõletikud jms).
Haigus võib alata mis tahes vanuses, kuid tüüpilisemaks vanuseks peetakse 20-30 eluaastat. Tavaliselt ilmneb psoriaatiline artriit aastaid hiljem peale nahakahjustuse tekkimist ja 10%-l haigetest täheldatakse üheaegselt nii nahalööbe kui ka liigeste kahjustuse ägenemist. Sellel ajal on sageli nähtavad ka küünte muutused.
Psoriaatiline artriit võib alata isegi enne nahalööbe ilmumist. Haigus ilmneb 20-40%-l raske kuluga psoriaasi korral ja esineb nii naistel kui meestel ühesuguse sagedusega.
Psoriaatilise artriidi erinevad vormid
Sümmeetriline artriit: see vorm meenutab reumatoidartriiti, haarab enamasti paljusid liigeseid, haaratud on mõlema kehapoole samanimelised liigesed.
Asümmeetriline artriit- enamasti on haaratud üksikud liigesed, haaratud on ainult ühe kehapoole samanimeline liiges
Distaalsete interfalageaalliigeste artriit- haaratud ülekaalukalt äärmised sõrmliigesed
Spondüliit- tegemist on lülisamba haaratusega
Mutileeriv artriit- kõige raskem vorm ning selle korral tekib kiiresti sõrme ja varbaliigeste tõsine kahjustus
Kuidas diagnoositakse psoriaatilist aritriiti?
Kuna pikaajaline põletik võib põhjustada liigeskahjustusi on soovitav haigus diagnoosida võimalikult varakult, et määrata vajalik ravi ning seeläbi vältida või aeglustada liigeskahjustusi.
Diagnoosimisel on abiks juba varem diagnoositud psoriaas. Vereanalüüsis ilmnevad põletikunäitajad ning röntgenülesvõttel muutused liigestes. Seetõttu on väga oluline, et psoriaasi haiged käiksid regulaarselt ennast arstile näitamas ja proove andmas.
Kuidas ravitakse psoriaatilist artriiti?
Psoriaatilise artriidi ravi peab kulgema psoriaasihaige, dermatoveneroloogi ja reumatoloogi tiheda koostööna. Psoriaatilise artriidi ravi eesmärk on kontrollida sümptomeid ja ennetada haiguse progresseerumist.
Ravi sõltub haiguse raskusastmest ja sellest, millised liigesed on mõjutatud. Mõned tüüpilised ravimeetodid on
- Mittesteroidsed põletikuvastased ravimid (MSPVA-d) Need ravimid võivad aidata leevendada valu ja alandada põletikku. Näiteks: ibuprofeen (Advil, Motrin) ja naproxen (Aleve).
- Haigust muutvad antireumaatilised ravimid (DMARD): Need ravimid aitavad aeglustada psoriaatilise artriidi progresseerumist ja kaitsta liigeseid kahjustuste eest. Näiteks;: metotreksaat (Rheumatrex) ja leflunomiid (Arava).
- Bioloogilised ravimid on mõndadel patsientidel õhusamad kui DMARD-id. Bioloogilised ravimid sihtivad immuunsüsteemi teatud osi, et vähendada põletikku ja kahjustusi. Näiteks: adalimumab (Humira), etanercept (Enbrel) ja infliksimab (Remicade).
- Tsütokiini inhibiitorid. Tegemist on suhteliselt uute ravimitega, mis blokeerivad põletikku põhjustavaid valke. Näiteks tofacitinib (Xeljanz) on üks selline ravim.
- Steroidid: Kortikosteroidid, nagu prednisoon, võivad kiiresti leevendada põletikku, kuid neil on kõrvaltoimeid ja neid ei tohiks pikka aega kasutada.
- Füsioteraapia võib aidata parandada liikuvust ja tugevdada lihaseid ümber mõjutatud liigeste.
- Operatsioon. Rasketel juhtudel, kui liigesekahjustus on ulatuslik, võib vaja minna operatsiooni.
On oluline, et psoriaatilise artriidiga patsiendid teeksid tihedat koostööd oma reumatoloogi ja muude spetsialistidega, et leida parim ravistrateegia. Lisaks ravimteraapiale võivad elustiilimuutused, nagu tasakaalustatud toitumine, regulaarne treening ja suitsetamisest loobumine, aidata haiguse sümptomeid leevendada ja üldist elukvaliteeti parandada.
Psoriaatilise artriidi ravimiuuring
Innomedica arstikeskus kutsub osalema kliinilises ravimiuuringus. Uus uuringuravim on välja töötatud selleks, et leevendada aktiivse psoriaatilise artriidiga patsientidel haigusnähte ning sümptomeid. Lisaks hinnatakse selles kliinilises teadusuuringus uuringuravimi efektiivsust ja ohutust.
Uuringus kasutatava ravimi toimeaine nimetus on guselkumab ning uuringu vältel süstitakse seda patsiendile nahaaluse süstena ükskord kuus. Guselkumab on saanud heakskiidu naastulise psoriaasi ja psoriaatilise artriidi raviks mitmel pool maailmas- USA Toidu ja Ravimiameti (FDA), Euroopa Ravimiametilt (EMA) ja teistelt riikidelt, sealhulgas Eestilt.
Selles uuringus osaleb ligikaudu 950 patsienti üle kogu maailma. Uuringu põhiosa kestab 48 nädalat, mille vältel palutakse patsiendil iga 4 nädala tagant käia uuringukeskuses. Nendel visiitidel toimub patsiendile uuringuravimi manustamine ning viiakse läbi meditsiinilised testid ning kontrollitakse patsiendi tervislikku seisundit.
Meditsiinilised hindamised mida selle uuringu raames teostatakse:
- füüsiline läbivaatus (sh nahk, pikkus ja kehakaal) ning elulised näitajad (vererõhk, pulss);
- EKG;
- röntgenpildid rindkerest, labakätest ja labajalgadest;
- Vereproovide võtmine;
- Tuberkuloosi nähtude ja sümptomite hindamine ja testimine;
- Patsiendi seisundi ja psoriaatilise artriidiga seotud sümptomite hindamine.
Visiitide käigus jälgitakse patsiendi tervist ning seda kuidas organism reageerib uuritavale ravimile. Peale 48 nädalast perioodi on patsiendil võimalus liituda pikaajalise jätku-uuringuga, mille käigus hinnatakse uuritava ravimi ohutust ja mõjusust pikema perioodi vältel.
Pikaajalises jätku-uuringus osalejad saavad uuritavat ravimit veel 2 aastat. Kui patsient osaleb nii põhiuuringus kui jätku- uuringus on selle kliinilise ravimiuuringu kogukestvus 3 aastat ja 3 kuud.
Peamised uuringusse kaasamise kriteeriumid:
- Vanus: alates 18 eluaastat
- patsiendil on aktiivse psoriaatilise artriiti diagnoos vähemalt 6 kuud
- patsiendil on aktiivne naastuline psoriaas
- patsient ei ole varem saanud ühtki bioloogilist ravimit psoriaatilise artriidi raviks
Uuringu jooksul jälgib arstidest ning õdedest koosnev meeskond tähelepanelikult Teie tervist. Kõik uuringuravimid ja uuringuga seotud analüüsid on Teile tasuta. Uuringus osalemine ei ole tasustatud, kuid Teile võidakse hüvitada osalemise ajal tekkivad reisikulud.
Saamaks uuringu kohta rohkem teavet helista meile 6109434 või broneeri aeg arsti visiidile veebiregistratuuris
Uuringus osalemine on vabatahtlik. Meiega ühenduse võtmine ei kohusta Teid uuringus osalema.
*Uuring on kooskõlastatud Tervisearengu Instituudi Inimuuringute Eetikakomitee ja Ravimiametiga. Sotsiaalministri 17.02.2005 määruse nr 23 „Ravimi kliinilise uuringu teostamise ja kord“ kohustab teavitama, et „tegemist on teadusliku uuringuga, millega võib kaasneda oht osaleja tervisele“.