5 levinud viga kodus vererõhu mõõtmisel
- Innomedica
- 07.11.2023
Kõrgvererõhktõbi ehk hüpertensioon on täiskasvanute seas levinud, süveneva kuluga haigus. Oluline on pidada meeles, et vananedes ei peaks vererõhk tõusma, kõrge vererõhk on igas vanuses haiguslik.
Kõrgenenud vererõhust võivad märku anda peavalud, pearinglus ja raskustunne rinnus. Sageli inimene oma vererõhumuutust ei tunne, seega on oluline regulaarne kontroll. Hea enesetunne ei välista, et vererõhk on üle normi, enamasti ei tekita kõrgenenud vererõhk tuntavaid sümptomeid.
1. Vererõhu mansett asetatakse valesti
Paigalda mansett õlavarrele. Veendu, et kasutad õiges mõõdus mansetti. Ka mansetil on erinevad suurused, nagu riietelgi. Mansett peab ümbritsema 2/3 õlavarrest.
Aseta mansetivoolik arteri kohale (õige asukoht on enamasti näidatud ka vererõhumõõtja juhendis, kuid võid paluda tervishoiutöötajal endale õige koht ette näidata).
2. Vererõhku asutakse mõõtma argitoimetuste vahel
Enne vererõhu mõõtmist tuleks istuda rahulikus asendis 5-15 minutit.
30 minutit enne rõhu mõõtmist välti suitsetamist, ergutavate jookide (kohv, tee, alkohol, energiajoogid) joomist, tugevat söögikorda või füüsilist pingutust.
3. Piirdutakse ühe mõõtmisega
Teosta iga kord 2‒3 mõõtmist paariminutiliste vahedega, nii väldid võimalikke mõõtmisvigu. Kui mõõtmistulemused on sarnased, pane kirja kõrgeim.
4. Mõõtmise asend on vale
Vererõhu mõõtmiseks tuleb istuda seljatoega toolil. Aseta jalad täistallaga maha ning selg vastu seljatuge. Jälgi kindlasti, et väldid jala üle põlve ärge ristamist!
5. Ka vererõhu aparaat vajab kontrollimist
Kontrolli oma vererõhumõõtja töökindlust kord aastas. Garantii- ja hooldusvõimaluste kohta uuri vererõhumõõtja müüjalt.
Tuletame siinkohal meelde ka normaalse vererõhu piirväärtuse. Normaalseks vererõhu väärtuseks peetakse (õlavarrelt mõõdetuna) maksimaalselt 140/90 mmHg.
Kõrgvererõhu diagnoosimiseks peab vererõhu näit korduval mõõtmisel olema üle 140/90 mmHg. Piiripealse vererõhu väärtuse (130‒139/85‒89 mmHg) korral tuleks vererõhku kontrollida vähemalt kord aastas ning järgida tervislikke eluviise.