Mis on gripp?
- Innomedica
- 08.26.2023
Gripp ehk influentsa on hingamisteede äge viirusnakkus. Gripiviirusel eristatakse kolme alatüüpi – A, B, C
Vaata ka: Kliiniline gripi ravimiuuring
Gripp levib piisknakkusena õhu kaudu, samuti haige süljepiiskadega saastunud esemete vahendusel. Sagedamini haigestuvad lapsed ja eakamad. Gripi Peiteperiood on 1–3 päeva.
Esmased haigusnähud on:
- kiiresti tõusev kõrge palavik
- külmavärinad
- lihasvalu
- peavalu
- kuiv köha
- nohu
- vahel esineb ka ninaverejooks.
Palavik püsib tavaliselt 3–5 päeva kuid halb enesetunne jääb kestma 1–2 nädalaks.
Millised on gripi tüsistused
Gripihaigel võivad tüsistusena tekkida põletikud mitmetes elundites (kopsupõletik, neeruvaagnapõletik, ninakõrvalurgete põletik jt) või ägeneda olemasolevad kroonilised haigused.
Haruldasem, kuid ohtlikum on gripiviiruse põhjustatud kopsupõletik. Tüsistuste tekke risk on suurem vanematel inimestel ja krooniliste haiguste põdejatel. Raskete tüsistustega haiged vajavad ravi haiglas, kergematel juhtudel arsti järelevalve all kodus.
Mida teha kui olete saanud gripi?
Kõikide ülemiste hingamisteede viirushaiguste korral tuleb jääda koju, haiguse ägedal perioodil olla voodis ja juua rohkelt (sooja) jooki. Kui gripidiagnoos on laboris kinnitust leidnud, saab kasutada spetsiaalselt gripi raviks mõeldud medikamente, mida määrab arst. Antibiootikumid gripi puhul ei aita, nendega ravitakse gripijärgseid tüsistusi.
Mida teha gripi vältimiseks?
Gripi vältimiseks tuleb lasta end igal aastal vaktsineerida. Gripivaktsiini kaitse efektiivsus on keskmiselt 70%. Gripivaktsiini eesmärk on, et haigus kulgeks kergekujulisemalt ning ei vaja hospitaliseerimist.
Gripivaktsiini uuring
Hetkel on Innomedicas käimas gripivaktsiini uuring.
Uuritav vaktsiin on uue tehnoloogiaga. Uuringu eesmärk on hinnata uue vaktsiini immuunvastust (st. organismi vastureaktsiooni) ja ohutust võrreldes kasutuses oleva gripivaktsiiniga.
Peamised sobivuskriteeriumid uuringus osalemaks on järgmised:
- Olete 50 aastane või vanem
- Teid ei ole sellel hooajal vaktsineeritud gripi vastu. Ning Te ei ole saanud viimase 28 päeva jooksul ühtegi teist vaktsiini.
Uuringu jooksul jälgib arstidest ning õdedest koosnev meeskond tähelepanelikult Teie tervist. Nii uuritav vaktsiin kui ka võrdlusvaktsiin (selle hooaja gripivaktsiin) on Teile tasuta.
Uuringus osalemine ei ole tasustatud, kuid Teile võidakse hüvitada osalemise ajal tekkivad reisikulud.
Saamaks uuringu kohta rohkem teavet helista meile 6109434 või broneeri aeg arsti visiidile veebiregistratuuris
Uuringus osalemine on vabatahtlik. Meiega ühenduse võtmine ei kohusta Teid uuringus osalema.
*Uuring on kooskõlastatud Tervisearengu Instituudi Inimuuringute Eetikakomitee ja Ravimiametiga. Sotsiaalministri 17.02.2005 määruse nr 23 „Ravimi kliinilise uuringu teostamise ja kord“ kohustab teavitama, et „tegemist on teadusliku uuringuga, millega võib kaasneda oht osaleja tervisele“.