11.mail toimub Tallinnas konverents „Tervislik patsient“.
Selle raames teeb ettekande ka Innomedica reumatoloog doktor Sandra Meisalu.

Konverentsi pealkiri “Terviklik patsient” viitab sellele, et ravides üht haigust, eriti kui see on krooniline, ei tohi tähelepanuta jätta teisi haigusi.

Meditsiini Uudised (Autor: Kadi Heinsalu- 13.märts.2023) tegi Dr Meisaluga põgusa intervjuu.

Kajastame siinkohal mõningad küsimused ja vastused:

Millised reumaatilise haiguse diagnoosid ennustavad rohkem kaasuva haiguse lisandumist?

Kõikide krooniliste põletikuliste liigeshaiguste ja süsteemsete sidekoehaiguste puhul tuleb arvestada kaasuvate haiguste olemasoluga.

Kui palju raskem on selliste kaasuvate haiguste ravi inimestel, kellel on juba üks krooniline põhihaigus?

Kui me räägime, et krooniline põhihaigus on reumaatiline haigus, siis võib kaasuvate haiguste ravi olla keerulisem. Aktiivne reumaatiline haigus võib ise põhjustada näiteks vererõhuväärtuste tõusu või neerufunktsiooni langust. Teise näitena võib reumaatilise haiguse raviks kasutatav glükokortikosteroid tõsta vererõhuväärtusi või veresuhkruväärtusi. Seega tuleb kaasuvate haiguste ravimisel, arvestada erinevaid haigusest ja selle ravist tulenevaid asepkte ning vajadusel korrigeerida ka seni piisavaks osutunud ravi.

Mida teha, et märgata tüsistusi või kaasuvaid haigusi varem?

Tuleb arvestada erinevate tüsistuste ja kaasuvate haiguste riskidega ja patsiente nende osas jälgida, näiteks mõõta vererõhku, hinnata kolesteroolinäitajaid, neerufunktsiooni, luutihedust jne ning vastavate kõrvalekallete esinemisel nendele tähelepanu pöörata.

 

Pikemat artiklit saab lugeda siit:
Reumaatiline haigus soodustab kaasuvaid haigusi – Meditsiiniuudised (mu.ee)

Scroll to Top