Psoriaas

Psoriaas

Psoriaas on nahahaigus, mis põhjustab punast ja ketendavat nahalöövet. Psoriaasi kujunemise puhul mängivad rolli mitmed faktorid. Üheks komponendiks on geneetika ehk tihtipeale (umbes kolmandikul juhtudest) on psoriaas perekondlikult päranduv. Teine oluline roll psoriaasi avaldumisest on immuunsüsteemil. Psoriaas on autoimmuunne haigus ehk haigus, mille puhul keha peab eksikombel enda rakkusid võõrrakkudeks ning hakkab neid ründama. Psoriaasi puhul toimub see rünnak naharakkude vastu (punetus ja sügelus ) ja lisaks põhjustavad immuunsüsteemi rakud naharakkude vohamist (ketendus lööbe-elementidel). Kolmandaks faktoriks on keskkond ehk haiguse võivad vallandada nakkushaigused, stress või teatud ravimid. Lisaks eelnimetatutele võivad psoriaasi vallandada või ägestada ka suitsetamine, D-vitamiini puudus, päiksepõletus, kuiv õhk, alkohol.

Psoriaasi diagnoosimiseks kindlaid teste kasutusel ei ole. Psoriaasi diagnoosib perearst või nahaarst naha ja küünte vaatlusel, mõnikord võetakse diagnoosimisraskuse korral nahast või küünest ka väike proov.

Psoriaasi tüüpe on viis ning eristatakse neid lööbe väljanägemise ja asukoha järgi. Sagedasemad kohad on peanahk, küünarnukid ja põlved, labakäed- ja jalad ning alaselg. Igal kümnendal psoriaasipatsiendil käib nahalööbega kaasas ka liigesvalu, mis võib osutuda psoriaatiliseks artriidiks ehk psoriaasiga seotud liigespõletikuks.

Nahale kantavad ravimid

Psoriaasi ravimid on enamasti retseptiravimid, sest kõigi psoriaasiravimite puhul peab kaaluma nende sobivust patsiendile ja välistama vastunäidustused.

Psoriaasi nahavormide raviks kasutatakse kõigepealt hormoonsalve ja -kreeme, mille eesmärk on põletikureaktsiooni alla võtta ja seeläbi vähendada sügelust ja punetust. Teine nahale kantav ravimigrupp on erinevad D-vitamiini analoogid nagu näiteks kaltsipotriooli kreem.  Kui psoriaasilööve paikneb peanahal juuste all, kasutatakse sageli ka salitsüülhappe ja hormooni kombinatsiooniga šampoone või lahuseid.

Teraapiad

Mõnede psoriaasi tüüpide puhul osutuvad tõhusaks fototeraapia kuurid, kus korduvate seansside käigus (tavaliselt vähemalt 15 seanssi) mõjutatakse spetsiaalses püstises kabiinis psoriaatiku nahka UVB valgusega, mis pidurdab naharakkude kiiret kasvamist. Protseduuridele saab arsti saatekirjaga.

Tablettravi

Kui tegemist on psoriaasi raskema vormiga, lööve on ulatuslik või häirib igapäevast elu, kasutatakse tablettravi metotreksaadi, atsitretiini või tsüklosporiiniga. Paljud süsteemsed (suukaudsed) ravimid on võrreldes nahale kantavate ravimitega toksilisemad ja enamate kõrvaltoimetega.

Uued lahendused

Kui tablettravi efekt jääb mitterahuldavaks, kaalutakse bioloogilisi ravimeid. Need on väga efektiivsed komplekssed ravimid, mille eesmärk on kehas reageerida ainult kohtades, kus toimub põletikuprotsess ehk otse haiguskoldes. Levinumad ravimid, mis Eestis juba kasutusel on: infliximab, adalimumab, sekukinumab, ustekinumab. Levinud väärarusaam on, et kui üks bioloogiline ravim ei toimi, siis ei toimi ükski. Tegelikkuses on bioloogilised ravimid omavahel väga erinevad ning pidevalt võetakse kasutusele uusi. Uute ravimite kasutuselevõtule eelnevad kliinilised ravimuuringud, mida teevad tuhanded kliinikud üle maailma ja kümned kliinikud ja haiglad Eestis –  nende hulgas ka Innomedica ravi- ja uuringukeskus.

Huvi korral küsi lisainfot 6109434